Patron

Galeria

 

 

Archiwum wydarzeń

 

Laureaci konkursów o Kresach Wschodnich

wyjeżdżają na Ukrainę

 

 Lwów - Cmentarz Obrońców Lwowa

     

 

Główni  sponsorzy wyjazdu edukacyjnego na Kresy Wschodnie

W dniach 25-28 maja 2013 r. laureaci konkursów o ojcu prof. Mieczysławie A. Krąpcu oraz polskim dziedzictwie narodowym na Kresach Wschodnich wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym na Ukrainę.

Inicjatorem oraz organizatorem konkursów i wyjazdu była Fundacja Deo et Patriae im. prof.. Mieczysława A.Krąpca OP. Wyjazd został sfinansowany dzięki środkom Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim, Fundacji Banku Zachodniego WBK BAM oraz Fundacji Deo et Patriae. Na Ukrainę wyjechali zwycięzcy konkursów ze szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Mińskim, w województwie lubelskim i białostockim oraz w Wilanowie, w polonijnej szkole dla dzieci z Europy Wschodniej.

Wyjazd miał na celu pokazanie naszej młodzieży polskiego dziedzictwa narodowego na Kresach, dziedzictwa, którego wkład w polską kulturę jest ogromny i niezaprzeczalny. Poprzez spotkania i wspólne podróżowanie z uczniami z polskich szkół na Ukrainie z Równego i Złoczowa młodzież z Polski mogła zapoznać się z realiami życia rodaków na Ukrainie.

Trasa wyjazdu prowadziła z Mińska Mazowieckiego przez Lublin, Lwów, Złoczów, Berezowicę  Małą, Tarnopol, Krzemieniec, Poczajów. Młodzież zachwycała się pięknem Kresów, bogactwem śladów polskiej kultury narodowej, które spotykaliśmy na każdym kroku oraz gościnnością i życzliwością zarówno mieszkających tam Polaków jak i ludności Ukraińskiej.

Wróciliśmy z postanowieniem, że będziemy wracać na Kresy Wschodnie, aby odkrywać wyjątkowe krajobrazy oraz niezwykłe miejsca przepojone polską kulturą i tradycją

Czytaj: Wschodnia kantata, autor: Patrycja Palichleb

 

Gimnazjum nr 3 w Lublinie nosi już imię profesora Mieczysława A. Krąpca OP

24 maja 2013 r.

Uroczystość nadania imienia Szkole odbyła się 24 maja 2013 r.. Dyrektor Szkoły, Pani Elżbieta Kot, wie jak wielkim wyzwaniem dla nauczycieli i uczniów jest taki Patron. Pewna jest, że nadanie szkole imienia Krąpca przyczyni się jednocześnie do promowania klasycznej wizji wychowania, dającej człowiekowi narzędzia do pełnego rozwoju osobowego.

Szczerze gratulujemy wyboru Patrona i pięknej uroczystości nadania imienia. Życzymy uczniom i Gronu Pedagogicznemu Gimnazjum nr.3 w Lublinie, realizacji ambitnych celów i cieszymy się, że wielki Syn naszej Ojczyzny znajduje zasłużone miejsce w sercach rodaków.

Na zdjęciach pierwsze spotkania i rozmowy w gronie pomysłodawców i osób wspierających dyrektor Gimnazjum nr 3,
Panią Elżbietę Kot , w działaniach przygotowujących uroczystości nadania imienia szkole.

25 listopada 2011 r.

16 października 2012 r.

   

07 stycznia 2013 r.

07 stycznia 2013 r.

 

 

Wystawa

 

W dniu 08 maja 2013 roku w Klasztorze Dominikanów w Lublinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy upamiętniającej piątą rocznicę śmierci Ojca prof. Mieczysława A. Krąpca. Inicjatorem i organizatorem wystawy był Lubelski Oddział Fundacji Deo et Patriae im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP.

Zapraszamy do galerii fotograficznej.

 

 

Młodzież Powiatu Mińskiego ambasadorem polskiego dziedzictwa narodowego na Kresach Wschodnich

15 kwietnia 2013 roku uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego przystąpili do Powiatowego Konkursu Wiedzy pod hasłem: „Młodzież Powiatu Mińskiego ambasadorem polskiego dziedzictwa na Kresach Wschodnich”. Konkurs miał na celu przybliżenie uczniom Kresów Wschodnich z ich dorobkiem intelektualnym, historycznym i kulturowym oraz pochodzącego z Kresów Wschodnich ( dzisiejsza Ukraina) Ojca prof. Mieczysława A. Krąpca, wielokrotnego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, światowej sławy filozofa (zmarł 8 maja 2008 r.)

 

 

Spotkanie z metafizyką – wykład ks. dra Tomasza Dumy z KUL-u

 

W marca uczniowie naszego liceum wysłuchali wspaniałego wykładu ks. dr. Tomasza Dumy na temat życia i działalności ojca profesora Mieczysława A. Krąpca. Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podkreślał ogrom pracy filozofa i umiejętności docierania do studentów oraz wkład, jaki włożył w rozwój myśli filozoficznej w Europie.

 

 

Powiatowe spotkania edukacyjne w Mińsku Mazowieckim

W marcu 2013 r. w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim odbyły się pierwsze „Powiatowe Spotkania Edukacyjne” pt. „Profesor Mieczysław A. Krąpiec - legendarny Rektor KUL, filozof, patriota niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej”. Celem spotkania było rozpowszechnienie godnych naśladowania moralnych i patriotycznych wzorców osobowych oraz rozpropagowanie wiedzy nt. osoby i dzieła rektora i profesora Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie – Ojca Mieczysława A. Krąpca.

 

 

 

Monstrancja dla Katedry Lwowskiej

 

Zarząd Fundacji Deo et Patriae im. Prof. Mieczysława A.Krąpca OP ufundował   dla Katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie Monstrancję, która została przekazana ks. proboszczowi Katedry - Janowi Niklowi, 01 lipca 2012r. na Jasnej Górze, podczas XVIII Międzynarodowego Zjazdu Kresowian.

 

 

 

 

 

 

 

Laureaci z Brześcia (Białoruś)

 

Laureaci z  Brześcia   nie otrzymali od Władz Białoruskich zgody  na przyjazd  na Międzynarodowy etap Konkursu do Lublina. W ramach rekompensaty "Wspólnota Polska oddział w Siedlcach" zaprosiła laureatów na wakacyjny wypoczynek do Polski. Młodych Polaków z Brześcia  gościła gmina Łochów w wypoczynkowej miejscowości Koszelanka nad rzeką Liwiec.

 

 

Finał III Międzynarodowego Konkursu Edukacyjnego

III Międzynarodowy Konkurs Edukacyjny z cyklu: Wielcy Polacy XX wieku pod hasłem „Profesor Mieczysław Albert Krąpiec OP - kapłan, filozof, pedagog, patriota niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej” był finałem Projektu pod hasłem: „III Międzynarodowe spotkania uczniów w Lublinie – Stolicy Nauki i Kultury”, zrealizowanego przez Fundację Deo et Patriae na terenie Lublina i Lubelszczyzny w dniach 04-08 maja 2012 r.

 

Olimpiada "Myśli Jana Pawła II"

W dniach 11 -12 maja odbył się w Zespole Szkól z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach finał IV Ogólnopolskiej Olimpiady „Myśli Jana Pawła II”.  Do organizacji olimpiady włączyła się Podlaska Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Wydział Nauczania Kurii Metropolitalnej w Białymstoku oraz odpowiednie wydziały Kurii w Łomży, Ełku i Drohiczynie.

 

Organizacji IV Ogólnopolskiej Olimpiady „Myśli Jana Pawła II” w roku szkolnym 2012/13 podjął się dyrektor Zespół Szkół im. Jana Pawła II  w Siemiatyczach - Alfred Bajena.

 

Gościem honorowym Olimpiady była Pani Hanna Stefańska - Prezes  Fundacji „Deo et Patriae” im. Ojca prof. Mieczysława Alberta Krąpca OP, która w imieniu Zarządu Fundacji przekazała gospodarzowi olimpiady Powszechną Encyklopedię Filozofii.

Targi w Lublinie

W dniach 10-11 marca 2012 r. w Lublinie, odbyły się Targi Instytucji Sektora  Ekonomii Społecznej. Organizatorem Targów była Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej,  Regionalny Ośrodek w Lublinie. Do udziału zgłosiło się ok. 60 organizacji pozarządowych z regionu lubelskiego. Targi stały się okazją  do wzajemnego poznania oraz dały możliwość prezentacji  dorobku instytucji Sektora Ekonomii Społecznej. Udział  w nich  wzięła także Fundacja Deo et Patriae prezentując  dotychczasowe działania  w obszarze  edukacji humanistycznej młodzieży oraz propagując postać i dzieła  swojego patrona - Ojca Profesora  Mieczysława Alberta Krąpca.

 

Młodzież lubelskich gimnazjów wspólnie z Fundacją Deo et Patriae im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP  -  na Targach Instytucji  Sektora Ekonomii Społecznej w Lublinie.

Ojciec Profesor Mieczysław A. Krąpiec w  Pałacu Czartoryskich.

Fundacja Deo et Patriae wspólnie z Katedrą Metafizyki KUL oraz Polskim Towarzystwem Tomasza z Akwinu zorganizowała uroczyste spotkanie z okazji nadania imienia o.prof. Mieczysława A. Krąpca placowi u zbiegu Radziwiłłowskiej i Staszica w Lublinie. Uroczystości  odbyły się   19 października 2011r. w zabytkowych murach Pałacu Czartoryskich do którego przylega Plac Mieczysława Alberta Krąpca. Pałac Czartoryskich jest obecnie siedzibą Lubelskiego Towarzystwa Naukowego (LTN) oraz oddziału Polskiej Akademii Nauk, którego Krąpiec był rzeczywistym członkiem.

http://www.pan-ol.lublin.pl/biul_2/krapiec.htm

                Gośćmi  spotkania byli przedstawiciele władz województwa lubelskiego i miasta Lublina ,przyjaciele Ojca Profesora  Krąpca, którzy przyjechali specjalnie ze Słowacji i Belgii, ludzie nauki z całej Polski,  mieszkańcy Lublina oraz studenci i młodzież szkół średnich, uczestnicząca w konkursach pod hasłem: „Wielcy Polacy XX wieku”, organizowanych corocznie przez Fundację.

                 W programie uroczystości wysłuchaliśmy m.in.  wykładu ks. prof. dr hab. A. Maryniarczyka nt „Mieczysława A. Krąpca wkład w rozwój filozofii i kultury”. Bardzo emocjonalny i porywający słuchaczy był występ uczniów ze Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod dyr. p. R .Kołodyńskiej-Tydy, który niezwykle ubarwił to wyjątkowe spotkanie.

 

Szlak Znanych Lublinian

 

Lublin jest miastem, w którym urodziły się, mieszkały, tworzyły lub realizowały swoje misje zawodowe i społeczne – znane osoby, nie tylko polskiej narodowości. Nie zawsze były one związane z Lublinem przez całe życie.

 

Tworząc ten szlak turystyczny, przypominamy najsławniejsze i najbardziej znane postacie historyczne, których życie i działalność można utożsamiać z naszym miastem. Są wśród nich zarówno polscy królowie, znani poeci i pisarze, muzycy, uczeni, a także wielcy ludzie kościoła- wśród nich Prymas Tysiąclecia ks. kardynał Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II.

 

 

Od 19 października 2011 roku ma na nim swoje miejsce również Ojciec Profesor Mieczysław Albert Krąpiec.

 Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej (LOITiK) w Lublinie

http://www.lublin.eu/Szlak_Znanych_Lublinian-1-101.html

 

Plac  Mieczysława  Alberta  Krąpca  w  Lublinie.

W odpowiedzi na wniosek Fundacji Deo et Patriae im prof. Mieczysława A.Krąpca OP, na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2011r. Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę o nadaniu imienia Mieczysława Alberta Krąpca placowi położonemu w Lublinie u zbiegu ulic Staszica i Radziwiłłowskiej.

 

Plac Mieczysława Alberta Krąpca   położony jest  obok  placu Litewskiego pełnego historycznych pamiątek i symboli. Znajdziemy tam z 1826 r.  pomnik Unii Lubelskiej,  z czasów I wojny światowej dwa pomniki: Konstytucji 3 Maja i nieznanego żołnierza oraz pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego wzniesiony w okresie II Rzeczpospolitej .  Dzisiaj  odbywają się  na placu Litewskim uroczystości i parady wojskowe, jest to także  miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców miasta.

 

Plac Mieczysława Alberta Krąpca sąsiaduje również z  zabytkowym pałacem Czartoryskich, w którym mieści się Lubelskie Towarzystwo Naukowe. Zarząd LTN w 1994r. przyznał  ojcu prof. Mieczysławowi A. Krąpcowi odznaczenie honorowe - Zasłużony dla Lubelskiego Środowiska Naukowego.

 

Z okazji nadania imienia o. prof. Mieczysława A. Krąpca placowi w Lublinie, Katedra Metafizyki KUL, Fundacja Deo et Patriae im. prof. Mieczysława A.Krąpca OP oraz Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu zapraszają wszystkich zainteresowanych na uroczyste Sympozjum, które odbędzie się 19 października 2011r.  o godz. 11:00 w Siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, przy placu Litewskim 2.

 

Szczegółowy program Sympozjum.

Kilka wspomnień z majowych wydarzeń w Lublinie i we  Lwowie

                   W dniach 5-6 maja 2011 r. odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego z cyklu Wielcy Polacy XX wieku pod hasłem: ”Profesor Mieczysław A. Krąpiec, kapłan, filozof, pedagog, patriota niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej”.  Laureaci szkolnego etapu z całej Polski oraz polskich szkół na Ukrainie i Litwie spotkali się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Papieża Jana Pawła II.

               Uczestników spotkania przywitał ks. prof. Andrzej Maryniarczyk kierownik Katedry Metafizyki na Wydziale Filozofii. Podziękował młodym ludziom za trud włożony w przygotowanie się do konkursu. Gratulował zdobytej wiedzy oraz życzył wytrwałości w jej pogłębianiu. Podkreślił, że studiowanie życia i myśli Ojca Krąpca to właściwy kierunek rozwoju, bo jak głosił Arystoteles „Jak chcesz być dobry, to biegnij za lepszymi”.

 

 

 

 

 

 

II OGÓLNOPOLSKI KONKURS EDUKACYJNY
o ojcu prof. Mieczysławie Albercie Krąpcu.

 

W dniu 04 maja 2011 przyjechało do Lublina ponad 60-ciu uczniów i nauczycieli-koordynatorów z polskich szkół ponadpodstawowych z Litwy, z Ukrainy oraz z Polski aby wziąć udział w Projekcie Edukacyjnym z cyklu: Wielcy Polacy XX wieku pod hasłem: Profesor Mieczysław Albert Krąpiec OP – kapłan, filozof, pedagog, patriota niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej”. Projekt z okazji 3 rocznicy śmierci i 90 rocznicy urodzin o. prof. Mieczysława A. Krąpca,  znanej postaci ze świata nauki nie tylko w Lublinie,  został przygotowany i  przeprowadzony przez Fundację Deo et Patriae im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP.

 

Polscy uczniowie ze szkół litewskich poznają  Ojca Profesora Mieczysław Alberta  Krąpca

Fundacja Deo et Patriae wspólnie ze Stowarzyszeniem  Nauczycieli Szkół  Polskich na Litwie „Macierz  Szkolna” reprezentowanym przez: wiceprezes Panią Krystynę Dzierżyńską oraz Panią Czesławę Osipowicz członka Stowarzyszenia i nauczycielkę języka Polskiego w Szkole Średniej im. Jana Pawła w Wilnie  zorganizowała i przeprowadziła w dniu 15 kwietnia 2011r w Wilnie,  w Domu Polskim,  Ogólnolitewski Etap Konkursu Edukacyjnego z cyklu: Wielcy Polacy XX wieku,  po hasłem  „Profesor Mieczysław Albert Krąpiec OP - kapłan, filozof, pedagog, patriota niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej,” 

 

 

Filozofia w lubelskim Biskupiaku

 

Lubelski Biskupiak to szkoła z długą tradycją. Wykształciła wiele ważnych dla rozwoju naszego kraju osób, które piastują dziś wysokie stanowiska w Kościele, polityce, są dobrymi i odpowiedzialnymi lekarzami, prawnikami, nauczycielami, przedstawicielami innych zawodów.

 Zadaniem nauczycieli naszej szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale też pomoc w kształtowaniu formacji duchowej i moralnej uczniów. Wydaje się, że jednym z czynników, które mają duży wpływ na dojrzewanie naszych młodych wychowanków jest także sposób, w jaki naucza się tu filozofii.

 

 

Opłatek u Ojców Dominikanów w Lubelskiej Bazylice.

 

W dniu 08 stycznia 2011r. o godz. 16:00, dla sympatyków, przyjaciół  oraz dobrodziejów Klasztoru Dominikanów w Lublinie, Ojcowie Dominikanie zorganizowali spotkanie- opłatek, zakończone Mszą Świętą odprawioną w intencji gości.

Na spotkaniu po prezentacji multimedialnej z przebiegu prac remontowych, Przeor Klasztoru Dominikanów O. Robert Głubisz poinformował o stanie zaawansowania prac remontowych Bazyliki oraz podziękował za wszelkie ofiary składane na ten cel. Na spotkaniu obecny był również Prowincjał Polskich Dominikanów O. Krzysztof Popławski z Warszawy. Fundację Deo et Patriae reprezentował przewodniczący o/lubelskiego pan  Sławomir Wolski. Oprawę  muzyczną „Kolędowanie 2011” przygotował Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej pod batutą Pani prof.  Elżbiety Krzemińskiej. Do wspólnego kolędowania dołączyli wszyscy uczestnicy spotkania. Jednocześnie można było zapoznać się z wystawą eksponatów znajdujących się w Klasztorze. Jednym z ciekawszych eksponatów znajdujących się na wystawie był Krucyfiks, na który składana była przysięga zawarcia Unii Lubelskiej w 1569r. Prawdopodobnie Krucyfiks ten miał oglądać Jan Matejko przed namalowaniem obrazu przedstawiającego Unię Lubelską.

 

X Jubileuszowa Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę. 

 

06 października 2010r. przedstawiciele Fundacji Deo et Patriae  im. Prof. Mieczysława A. Krąpca OP: Pan Sławomir Wolski - przewodniczący Lubelskiego Oddziału Fundacji i członek Zarządu,  pan Leszek Szymański z Siedlec - v-ce prezes Fundacji, pan Bronisław Krąpiec - bratanek o. prof. Krąpca z Radomia, pani Hanna Stefańska z Mińska Mazowieckiego -  prezes Fundacji, uczestniczyli  wspólnie z nauczycielami i uczniami Szkół im. Jana Pawła II  w corocznej pielgrzymce na Jasną Górę.

 

 

 

Muzeum Ojca Alberta.


Dzięki staraniom naszej Fundacji, w dniu 12.09.2010r.  w czasie uroczystości odpustowych z okazji Święta Podwyższenia  Krzyża Świętego w Klasztorze OO. Dominikanów w Lublinie,  pierwszy raz umożliwiono mieszkańcom Lublina  odwiedzenie mieszkania profesora M.A Krąpca . Za sprawą oo. Stanisława  Nowaka powstaje w nim  Muzeum  Ojca Alberta. Członkowie Lubelskiego Oddziału Fundacji byli w tym dniu kustoszami muzeum.   
 

 

 

Lubelski Oddział Fundacji już działa.

Dnia 9 września 2010 roku został powołany do życia Lubelski Oddział Fundacji Deo et Patriae im prof. Mieczysława A. Krąpca OP. Przewodniczącym Oddziału i  jednocześnie członkiem Zarządu Fundacji został Sławomir Wolski.  Na tę uroczystość przyjechali do Lublina : prezes Fundacji Hanna Stefańska, oraz vice prezes Piotr Nowak i Leszek Szymański.  Było to jednocześnie robocze spotkanie poświęcone przygotowaniom do drugiej edycji ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego pod hasłem „Profesor Mieczysław A. Krąpiec – kapłan, filozof, pedagog, patriota  niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej”. Konkurs odbędzie się w Lublinie w maju 2011r w II rocznicę śmierci i 90 rocznicę urodzin o. prof. Krąpca.
Dzięki przychylności przeora Dominikanów w Lublinie,  Ojca  Roberta Głubisza, siedziba  nowopowołanego Oddziału znajduje się na Lubelskiej Starówce w  Klasztorze O.O Dominikanów  na  ulicy Złotej 9.

 

 

I OGÓLNOPOLSKI KONKURS EDUKACYJNY

II rocznica śmierci o.prof. M.Alberta Krąpca, poprzedzona została Ogólnopolskim Konkursem Edukacyjnym pod hasłem: „Profesor Mieczysław Albert Krąpiec kapłan, filozof, pedagog, patriota - niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej”. Konkurs  zorganizowany został przez Fundację w dniu 06 maja 2010r. w Lublinie i  miał na celu zapoznanie młodzieży z Osobą i twórczością o. profesora. Przeznaczony był dla uczniów polskich szkół Jana Pawła II w kraju, na Litwie i na Ukrainie. Na finał do Lublina przyjechali laureaci wyłonieni w eliminacjach szkolnych.

Wileńskie Spotkania z Rodakami.

W dniach 4-6 marca 2010 roku przedstawiciele Fundacji Deo et Patriae im prof. Mieczysława A. Krąpca OP w osobach: Hanna Stefańska, Henryk Zięba, Sylwester Nowak gościli w Wilnie. Powodów do wizyty było kilka; odwiedziny Gimnazjum Jana Pawła II, spotkanie z Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Panią dr Małgorzatą Kasner i Koordynatorem Projektów Panią Barbarą Orszewską, spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” - Panem Józefem Kwiatkowskim, zapoznanie z polskimi tradycjami kresowymi, kultywowanymi w Wilnie z okazji tzw. Kaziuków.


 

IX Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II.

W dniu 08.10.2009r spotkali się na Jasnej Górze nauczyciele oraz uczniowie Szkół noszących im. Jana Pawła II. Tegorocznej pielgrzymce przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce J.E. Ks. Abp Józef Kowalczyk. Przedstawiciele Zarządu Fundacji Deo et Patriae im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP uczestniczyli w trudach wspólnego pielgrzymowania na Jasną Górę. Następnie w klasztorze oo. Paulinów w sali ks. Kordeckiego odbyło się spotkanie z przedstawicielami Szkół im. Jana Pawła II, na którym Zarząd Fundacji Deo et Patriae im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP ogłosił konkurs dla uczniów Rodziny Szkół Jana Pawła II.

 

Drohiczyńska młodzież przy Krzyżu w Serpelicach

Po raz kolejny młodzież z diecezji drohiczyńskiej zgromadziła się w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach, aby przeżywać Diecezjalny Dzień Młodzieży. W tym dniu, do szczególnego, młodzieńczego przeżycia radości wiary, której źródłem jest znak zbawczej męki Chrystusa, zaprasza od początku swego biskupiego posługiwania w diecezji drohiczyńskiej ks. bp Antoni Dydycz. Ksiądz Biskup zaprasza na te spotkanie każdego roku również różnych gości z całego świata. W tym roku był nim Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk, towarzyszył mu również o Gabriel Bartoszewski OFMCap, który ma wielkie zasługi w prowadzeniu bardzo wielu procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, wyniesionych na ołtarze Polaków.

 

List do Pielgrzymów zgromadzonych na Wzgórzach Kalwarii Podlaskiej, odczytała Prezes Fundacji; Deo et Patriae im. o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca OP

 

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14.09.2009r. w Serpelicach nad Bugiem Zarząd Fundacji Deo et Patriae im. Mieczysława A. Krąpca OP uczestniczył w uroczystościach Diecezjalnego Dnia Młodzieży. Przywieźliśmy ze sobą drewniany krzyż z okolicznościową tablicą z brązu, który wspólnie z uczniami i nauczycielami szkół z diecezji drohiczyńskiej oraz Liceum Katolickiego z Siedlec wnieśliśmy w czasie Drogi Krzyżowej na Górę Krzyży. Przed Mszą Świętą Prezes Fundacji zapoznała przybyłych pielgrzymów z misją Fundacji, i poprosiła Nuncjusza Apostolskiego ks. Abp Józefa Kowalczyka o poświęcenie krzyża i błogosławieństwo dla działań Fundacji.

 

8 maja 2009r. minęła pierwsza rocznica śmierci Ojca Prof. Mieczysława A. Krąpca OP. - Patrona naszej Fundacji.

W związku z tą okolicznością Katedra Metafizyki i Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu zorganizowało w Lublinie spotkanie poświęcone Osobie i dziełu Ojca Profesora. Zarząd Fundacji Deo et Patriae uczestniczył w tych uroczystościach.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą za śp. Ojca Profesora M. A. Krąpca przy Jego grobie na cmentarzu , przy ulicy Lipowej. Następnie przyjaciele Ojca Profesora przeszli na KUL do Zakładu Metafizyki, któremu nadano Jego imię i odsłonięto pamiątkową tablicę. O godz.12.15 w Kościele Akademickim KUL została odprawiona w intencji śp. Ojca Profesora M. A. Krąpca msza święta. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił JE bp. prof. dr hab. Ignacy Dec.

W drugiej części uroczystości rozpoczęto Inaugurację Wykładów Otwartych im. Ojca Profesora Mieczysława Alberta Krąpca. Wykład: "Miejsce i rola Ojca Profesora M. A. Krąpca we współczesnej filozofii polskiej i zagranicznej" wygłosił prof. dr hab. Mieczysław Markowski. Dopełnieniem spotkania była Kronika Życia - autobiograficzna wypowiedź filmowa Ojca Profesora M. A. Krąpca.